Karadenizbesyildiz
 


Yeni makale

temizlik güvenlik elektırık elektıronık  türizim  nakliye

YORUMLAR (4)
Kadınların büyük çoğunluğu ciddi hastalıkların belirtilerini görmezden gelir.
Kadınların büyük çoğunluğu ciddi hastalıkların belirtilerini görmezden gelir, önemsemez ve hastalık ilerlemeden doktora gitmezler. Bu şekilde de herhangi bir kansere yakalandıklarında da tedavi için genellikle çok geç kalmış oluyorlar.

Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre, işte kadınların görmezden geldiği 20 kanser belirtisi:

1. Hırıltı ve nefes darlığı: Akciğer kanseri hastalarının hatırladığı ilk belirtilerinden biri hırıltı ve nefes darlığıdır.

2. Kronik öksürük veya göğüs ağrısı: Lösemi ve akciğer tümörü de dahil birçok kanser türü kötü bir öksürük ya da bronşite benzer belirtiler gösterebiliyor. Farkı anlamanın yolu ise kanserde problemler inatçıdır ya da bir süre kaybolup bir döngü halinde yeniden başlar. Bazı akciğer kanseri hastaları omuzlara ya da kolun aşağısına kadar yayılan göğüs ağrısı çektiklerini belirtiyorlar.

3. Sık sık ateşlenme ya da enfeksiyon: Bu belirtiler kemik iliğinde başlayan kan hücresi kanseri olan löseminin belirtileridir. Lösemi iliğin anormal şekilde beyaz kan hücresi üretmesine neden olur. Bu hücreler de vücudun enfeksiyonla savaşma yeteneğini yok eder. Çoğunlukla yetişkinler birkaç kez ateş, yorgunluk ve grip tarzı şikâyetler geçirdikten sonra doktorlar kanser olduğunu anlarlar.

4. Yutkunma güçlüğü: Özofagus (yemek borusu) ya da gırtlak kanseriyle ilişkili olan en yaygın belirtilerden biri yutkunma güçlüğüdür. Bu belirti aynı zamanda akciğer kanserinin de belirtisi olabiliyor.

5. Şişmiş lenf bezi ya da boyunda, koltuk altında veya kasık bölgesinde şişlik: Büyüyen lenf bezleri lenf sistemindeki değişikliği gösterir. Bu da kanserin bir belirtisi olabilir. Örneğin, kol altındaki şişlik ya da lenf bezlerinin şişmesi bazen göğüs kanserinin belirtisi olabiliyor. Boyunda, koltuk altında ya da kasıktaki ağrısız bir şişlik de löseminin erken belirtileri arasında yer alıyor.

6. Aşırı berelenme ya da durdurulamayan kanama: Bu belirtiler lösemide görülen trombosit ve kırmızı kan hücreleriyle ilgili anormal bir durumdur. Lösemi hastası bir kadın yüzündeki, boynundaki ve göğsündeki kırmızı noktaların yanı sıra parmakları ve elleri gibi farklı yerlerde görülen morarmalar, berelenmeler de rapor etmiştir.

7. Halsizlik veya yorgunluk: Genel bir yorgunluk ya da halsizlik birçok farklı kanser belirtisinden biridir. Hangi kanserle ilgili olduğunu anlamak için yorgunlukla gelen diğer belirtilere de bakmalısınız. Açıklanamayan bir yorgunluğunuz varsa ve daha fazla uyumanıza rağmen geçmiyorsa bir doktora gidin.

8. Şişkinlik ya da karın bölgesinde kilo artışı: Yumurtalık kanseri olan kadınların büyük çoğunluğunda aniden başlayan ve uzun süre devam eden açıklanamayan şişkinlik belirlenmiştir.

9. Kendini tok hissetmek ya da yemek yiyememek: Yumurtalık kanserinin bir başka belirtisi de iştahınızın olmaması, uzun zamandır bir şeyler yememenize rağmen yemek yiyememektir.

10. Pelvik ya da karın ağrısı: Pelvik ağrısı fibroid, yumurtalık kisti ve diğer üreme sistemiyle ilgili bir hastalığın belirtisi olabilir. Ayrıca pelvik ve karın ağrısı yumurtalık kanserinin belirtilerinden biridir. Bunun yanında lösemi de dalağın büyümesiyle karın ağrısına yol açabiliyor.

11. Rektal kanama ya da dışkıda kan: İnsanlar tuvalette kan gördüklerinde bunun hemoroit olduğunu düşünse de dışkıda görülen kan veya rektal kanama kolorektal kanserin bir belirtisi olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen doktora gidin.

12. Açıklanamayan kilo kaybı: Diyet yapmıyorsanız ve beslenmenizde bir değişiklik olmamasına rağmen kilo verdiğinizi fark ettiyseniz, bunun nedenini araştırmalısınız. Kilo kaybı kolon veya diğer sindirim sistemi kanserlerinin erken dönem belirtisi olabilir.

13. Mide bozukluğu ya da mide ağrısı: Bu belirtiler çok basit gibi görünse de ve doktorlar hastalarının önce ülser olduğunu düşünse de karaciğer tümörünün belirtisi olabiliyor ya da kolorektal kanseri işaret edebiliyor.

14. Kızarmış, şiş bir göğüs: Herkes göğüslerindeki şişlik olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini bilir. Fakat, gözden kaçan daha belirgin belirtiler de önemlidir. Şişmiş, kızarmış bir göğüs kanserin habercisidir. Birçok kadın göğsünün üzerinde selülite benzer bir görünüm fark edebilirler. Bazıları ise göğsünde şişlik, yanma ya da rahatsızlık hissedebilir. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız mutlaka doktora gidin.

15. Meme başındaki değişiklikler: Göğüs kanseri teşhisi konmadan kadınların fark ettiği en yaygın değişikliklerden biri de meme başının yassılaşması, ters dönmesi, yan dönmesidir. Ayrıca meme başlarında kaşınma, pul pul olma ya da kabuklanma da önemsenmesi gereken değişikliklerdendir.

16. Ağrılı ve yoğun regl dönemi: Birçok kadın bu belirtilerin endometriyal ya da rahim kanserinin belirtisi olarak bildirdiler. Maalesef birçok kadın doktorlarının bu şikâyetlerle yeterince ilgilenmediğini ifade etti. Eğer rutinden farklı, ağrılı ve aşırı bir durum varsa doktorunuza danışın.

17. Yüzle ilgili organların şişmesi: Akciğer kanseri olan bazı hastalar yüzlerinde kızarıklık, şişlik ve kabarıklık olduğunu rapor ettiler. Bazı akciğer kanseri hücreleri göğüsteki kan damarlarını tıkıyor ve kafadan yüze giden kan akışını önlüyor.

18. İyileşmeyen, kabuklu veya kolay kanayan yara ya da cilt kitlesi: Çoğumuz cilt kanserini işaret eden değişiklikler için benlerimizi takip etmemiz gerektiğini biliriz. Fakat küçük balmumu gibi şişlik ya da kuru, pul pul lekelerin tespiti daha kolaydır. Kendinizi farklı cilt kanseri türlerine (melanom, bazal hücre karsinomu ve pullu hücre karsinomu) alıştırın. Tüm vücudunuzu kontrol edin.

19. Tırnaklarınızdaki değişiklikler: Tırnaklarınızdaki açıklanamayan değişlikler çeşitli kanser türlerinin belirtilerinden biri olabilir. Tırnak altındaki siyah ya da kahverengi çizgiler veya benekler cilt kanserinin habercisi olabilir. Parmak kemiklerinin epifizlerindeki deformasyon akciğer kanserinin belirtisi olabilir. Solgun ya da beyaz tırnaklar ise karaciğer kanserinin belirtisi olabilir.

20. Sırtınızda ya da sırtınızın sağ alt bölgenizde ağrı: Karaciğer kanseri ya da yumurtalık kanserinin belirtisinden biridir. Göğüs kanserinde de teşhis sıklıkla sırt ağrısıyla konuyor. Çünkü göğüsteki tümör sırtınıza baskı yaptığında ya da kanser omurgaya ya da kaburgalarınıza yayıldığında sırt ağrısı başlıyor.
  Hami Iş
04 Nisan 2012 - 18:10
 
BAŞARİLAR AĞAOĞLU
Ağaoğlu'ndan 450 bin liralık hediye4 Nisan 2012AĞAOĞLU Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Temmuz 2010’da satın aldığı 450 bin lira değerindeki Tesla Roadster elektrikli otomobili İTÜ’ye bağışladı.Pınar ÇITAK KOYGUN - Özgür ARSLAN / İSTANBUL, (DHA)

Devir teslim töreni İTÜ’nün Maslak kampüsünde yapıldı. Törene Ali Ağaoğlu, İTÜ Retörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, öğrenci ve öğretim görevlileri katıldı. Tören sırasında iki öğrenci, Ağaoğlu’nu protesto etti.

AĞAOĞLU'NDAN 450 BİN TL'LİK HEDİYE / WEB TV

"GELECEĞİN ARAÇLARI BU ARAÇLAR OLACAK "

Devir teslim töreninde bir konuşma yapan Ağaoğlu, "Ben bu aracı getirdiğim zaman farkındalık yaratmak amacıyla getirmiştim. Alırken de çok zorlandım. Ama asıl buradaki amacım Türkiye’de farkındalığı yaratmaktı. Yollarda göreceğimiz araçların yüzde 20’si yüzde 25’i elektrikli araçlar olacak. 20 yılda belki bu sayı yarı yarıya olabilir. Türkiye şu anda dünyanın 16’ıncı büyük ekonomisi. Hedefimiz 2023’te ilk ona girmek. Bunu yapabilmemiz için katma değeri yüksek teknolojisi yüksek ürünlere yönelmemiz lazım. Geleceğin araçları bu araçlar olacak. Buna inanıyorum. Çocuklarımıza hem ekonomik hem de sağlıklı bir çevre bırakabilmemiz için fosil yakıtlı elektrikli araçlara geçeceğiz diye düşünüyorum " dedi.

Ağaoğlu, " Özel sektörle üniversitelerin içiçe kol kola muhakkak birbirlerini desteklemesi teknolojisi yüksek ürünler üretme konusunda bilgi paylaşımı sağlaması gerek diye düşünüyorum " diye konuştu.

Elektrikli araç üretimi konusunda Türkiye’nin şansının çok yüksek olduğunu söyleyen Ağaoğlu, "İTÜ’nün bu konudaki çalışmasına benim bu aracım ufacık bir katkı sağlayacaksa, demek ki bu aracı getirirken düşündüğüm şey, amacına ulaştı " şeklinde konuştu.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de bir konuşma yaptı. Şahin, "Kendisinin de deyimiyle Türkiye’de bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Bugün de bu farkındalığı yaratmak için bu aracını bize hediye ediyor. Üniversitemiz son yıllarda farkındalık yaratacak çok ciddi projelere imza atıyor. İnsansız helikopterimiz 1 ay içinde hazır olacak o zaman sizleri bir kez daha davet edeceğiz" dedi.

" BUNDAN AYRILDIĞIMA ÇOK ÜZGÜNÜM "

Konuşmaların ardından Rektör Şahin, Ağaoğlu’na Ferrari marka bir otomobil maketi hediye etti. Ağaoğlu ise, Ferrari aracın maket araç kolleksiyonunda olduğunu söyleyerek, elektrikli otomobili Tesla’yı işaret etti.

Ağaoğlu " Ferari marka araçtan kolleksiyonumda vardı ama bundan başka yoktu. Gerçekten bundan ayrıldığıma çok üzgünüm. İnsan sevgilisinden ayrılıyor gibi oluyor. Ama çok hayırlı bir işe gittiği için de, bir o kadar da mutluyum. Sayın Rektörüme çok çok teşekkür ediyorum " diye konuştu.

Ardından Ağaoğlu ve Rektör Şahin elektrikli otomobil Tesla’nın içini inceledi. Elektrikli otomobil Tesla üzerinde çalışmalar yapacak İTÜ Mekatronik Eğitim ve Araştırma merkezinde çalışan doktora öğrencisi Volkan Sezer aracın oldukça güçlü bir elektrikli araç olduğunu kaydetti. Sezer, "Bu araçla ilgili öncelikle veriler toplamayı düşünüyoruz. Ardından kendi yaptığımız elektrikli araçlarla ilgili bilgilerin üzerine biraz daha koyarak tasarımlarımızı biraz daha iyileştirme amacındayız. Parçalama işlemi biraz zor olacak. Çünkü oldukça değerli bir araç fakat daha iyi incelemek adına ilerleyen süreçte birtakım parçalarını söküp daha iyi incelemeyi planlıyoruz " dedi.

Çalışmaya hemen başlayacaklarını söyleyen Sezer, " Bu çalışma daha iyi araçlar tasarlayabilmemizi sağlayacak. Bizim için bu tarz bir teknolojiyi yakından incelemek çalışmalarımıza ivme kazandıracak " şeklinde konuştu. İTÜ Makine Fakültesine bağışlanan Tesla Roadster, öğrencilerin elektrikli otomobil üretim çalışmalarında kullanılacak. 450 bin lira değerindeki Tesla Roadster 3.5 saatte şarj oluyor.


  Hami Iş
04 Nisan 2012 - 17:54